TOTO JE TESTOVACÍ PROSTŘEDÍ.

Porovnání pojištění na trhu

Na trhu existuje několik produktů, které zahrnují pojištění úhrady veterinárních nákladů nebo pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zvířetem. Zatímco pojištění odpovědnosti často najdeme např. jako součást pojištění domácnosti, zdravotní pojištění je velmi specifické a nabízí ho jen několik subjektů na trhu.

Pro srovnání a vyhodnocení, které pojištění od kterého poskytovatele si pro své zvířátko pořídit, doporučujeme se dívat na několik základních a snadno identifikovatelných parametrů:

Vstupní (a výstupní) věk

Některé pojišťovny nabízí pojištění již od 2 měsíců věku a liší se také ve věku, kdy nejpozději zvíře do pojištění přijmou. Často je to dle velikosti plemene. Některé pojišťovny dokonce v určitém věku zvířete pojištění samy ukončí, protože starší zvířata jsou ze zdravotního hlediska větší riziko a zátěž. Podívejte se tedy, zda se jedná o celoživotní pojištění nebo pojištění jen na několik let a uvažte, že ve věku, kdy Vám pro vyšší věk některá pojišťovna vypoví smlouvu, nebo má stanovené velmi nevýhodné podmínky, bude obtížné zvíře nově pojistit u jiné. V tomto ohledu se určitě vyplatí uvažovat dlouhodobě.

Čekací doba

Čekací dobou se pojišťovny chrání proti pojistným podvodům a vypočítavému chování klientů, kteří by chtěli zvíře pojistit až v momentě, kdy se u něj projeví zdravotní problém. Mít čekací dobu je velmi rozumné chování nejen z pohledu pojišťovny, ale i poctivých klientů. Kdyby to neudělaly, přineslo by vypočítavé chování části klientů takové zvýšení nákladů, že by se cena běžného pojištění pro všechny zájamce stala nedostupnou a všichni poctiví klienti by museli přispívat na ty, kteří systém zneužívají a to není fér. Typická čekací doba je 3 dny na úraz a 30 dnů na nemoc i když některé pojišťovny mají čekací dobu i delší a může se lišit i na jednotlivá krytá rizika - např. čekací doba na pojištění úmrtí může být delší než např. v případě úrazu.

Roční limit plnění

Roční limit je jeden z nejdůležitějších parametrů, jehož dopady můžete velmi brzy nepříjemně pocítit a doporučujeme se tímto velmi důsledně zabývat. Na trhu najdete pojištění s ročním krytím od 10 tis Kč do 120 tis Kč. Máte-li rizikovější plemeno a zvíře je starší, nebo navštěvujete dražšího veterináře, je určitě vhodné se dívat na vyšší limity, abyste svému zvířeti mohli zajistit léčbu bez finančních omezení a pojištění tak mělo skutečně smysl.

Častým omylem je, že lidé považují náklady za veterinární ošetření za nízké. Dokud chodíte jen na očkování, může se to tak jevit. Ale jakmile se něco nepříjemného stane, a nemusí to být nijak dramatické, stačí komplikovanější gastritida, začnou se náklady šplhat do desítek tisíc koru. Vždyť jen základní sada diagnostiky na tento problém stojí kolem 7 tis. Kč. Doporučujeme se před zvolením správné úrovně pojištění a výběru pojišťovny podívat na naše příběhy superhrdinů, abyste se zorientovali ohledně nákladů na léčbu, pokud s ní sami nemáte zkušenosti.

Krytí a výluky

Určitě si pečlivě přečtěte, co daná pojišťovna a dané pojištění hradí a co ne. Dobré pojištění bude mít vše uvedeno přehledně a srozumitelně, abyste nebyli v případě problému překvapeni. V tomto se také nabídky pojištění velmi liší. Pokud něčemu nerozumíte, zavolejte pojišťovně a chtějte vysvětlení s uvedením příkladu. A nebojte se vyžádat si vyjádření písemně nebo se záznamem telefonického hovoru - v takovém případě je vyjádřené prokazatelné a závazné.

S čím je nutné počítat vždy, je skutečnost, že nějaké výluky budou vždy. Zatím žádné pojištění na světě nehradí zdravotní problémy, které se staly před vstupem do pojištění (tzv. pre-existing conditions) a je proto dobré s pojištěním svého mazlíčka neotálet.

Jak to funguje při pojistné události

Většina pojištnění požaduje, abyste ošetření u veterináře zaplatili a následně oznámili přes papírový nebo online formulář pojistnou událost s tím, že musíte doložit náklady a lékařskou zprávu. Na trhu je ale i naše pojištění, které funguje bez papírů a celé to za klienta vyřeší veterinář, kdy klient na místě ví, kolik je z pojištění hrazeno a vyhne se tak nepříjemným překvapením a "přetahování" s pojišťovnou.

Spoluúčast

Významným faktorem pro rozhodování o typu a poskytovateli pojištění je výše spoluúčasti. Setkáte se se spoluúčastí typicky od 10% až do 80%, kdy výše spoluúčasti může být stanovena např. dle věku zvířete. Dále bývá stanovena minimální částka na pojistnou události, tzn. prvních X Kč, které klient hradí než začne hradit pojišťovna. Typicky jsou pojištění s vyšší spoluúčastí levnější než s nižší spoluúčastí.